19.05.2020

Амброзія: шкідливість бур'яна ціною в мільйони.

Перша половина осені – це не тільки золота пора року, коли люди милуються красотами природи та смакують її щедрими дарами, а творчі особистості, зазвичай, перебувають на піку свого таланту. Цих погожих вересневих деньків на всіх нас чатує невидимий, але від того не менш підступний ворог – пилок амброзії. Ускладнене дихання, кашель, риніт, а подеколи навіть астма – такі серйозні наслідки виникають у багатьох після повітряного контакту зі шкідливим бур’яном. Вельми потерпають від агресивного американського чужинця й сільгоспвиробники. Ситуація ускладнюється тим, що рік у рік амброзія поширює ареал своєї присутності на теренах України.

Карантинний бур’ян амброзія полинолиста засмічує подвір’я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та ставків. На полях – посіви озимих і ярих культур, багаторічних і однорічних кормових трав, технічних, особливо просапних культур, а також полезахисні смуги. При сильній засміченості амброзією полинолистою втрати врожаю сільськогосподарських культур становлять до 40 відсотків.

З метою забезпечення збалансованих та комплексних заходів боротьби з амброзією полинолистою використовують механічні, агротехнічні та хімічні методи, що застосовуються одночасно, а саме:

- скошування рослин амброзії полинолистої перед цвітінням в період бутонізації;

- виривання рослин амброзії з корінням та їх знищення шляхом спалювання у спеціально призначених місцях або подрібнення з наступним захороненням решток у санітарних ямах з використанням гасу чи вапна;

- знищення рослин амброзії на засмічених ділянках агротехнічним методом (перекопування або приорювання ґрунту з подрібненням рослинних решток) та наступним висівом на цих ділянках багаторічних низькорослих або газонних трав;

- застосування для сприскування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Постійне скошування, не зважаючи на високу отавність рослин, може зменшити насіннєву продуктивність до 74 %, залежно від їх кількості та часу проведення. Найкраще скошувати амброзію в період викидання чоловічих волотей, оскільки, скошена в цей період, вона, в більшості випадків, не відростає.

Усі заходи, які застосовуються в боротьбі з амброзією полинолистою, повинні бути направлені на знищення рослин, не допускаючи їх цвітіння і утворення насіння. За оцінками медиків, кожна третя людина страждає на поліноз. Це означає значне погіршення якості життя протягом двох-трьох літніх місяців. Амброзія пожирає частину бюджету населення району. Ці кошти є куди витрачати. Проблема набула загрозливого масштабу і при

подальшому її ігноруванні наслідки можуть буди непередбачуваними. Лише об'єднавши зусилля громади, підприємств та організацій, органів місцевої влади, можливо буде викорінити цей небезпечний та агресивний бур'ян і очистити територію району.

 

Головний спеціаліст відділу карантину рослин

управління фітосанітарної безпеки, контролю

в сфері насінництва та розсадництва

ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області,

Державний фітосанітарний інспектор                                 Роман НІКУЛІН