18.05.2020

Ботанічні і біологічні особливості кукурудзи

  Нажаль 2019-2020 роки видались  для аграріїв дуже складними. Суха осінь, безсніжна зима, та весняні приморозки сильно вплинули на вегетацію рослин. Нестача вологи в грунті призвела до загибелі майже більшості половини озимих культур .Перед аграріями стало непросте питання , чи висівати ярі культури?      Квітневі дощі , нажаль не всюди ,та дали змогу посіяти яру групу культур ,таких як кукурудза, соняшник , просо та ін.

  Кожна культура має свої особливості - вегетаційний розвиток ,тобто фази ,коли рослина формується , починаючи з зернини і закінчуючи сформованим елементом   як взагалі. Тому при вирощуванні сільськогосподарських культур необхідно знати критичні періоди розвитку рослини.Бо саме вони формують майбутній урожай.

  До вашої уваги рекомендуємо інформацію ,яка стане вам в нагоді при виробництві сільськогосподарської продукції. Розглянемо таку культуру, як кукурудза – культуру, яка займає вагому частку в сівозміні.

 

     Кукурудза - теплолюбна рослина, насіння проростає при прогріванні грунту в шарі 0-10 см до + 10 ° С. Зростання вегетативної маси відбувається при середньодобовій температурі повітря вище + 10 ° С.

    У кукурудзи розрізняють наступні найбільш значущі фази формування рослини: сходи, п'ятий лист, сьомий-восьмий листя (період інтенсивного росту), викидання волоті, цвітіння волоті і качана, повна стиглість.

 

Стадія 2 листя

Сходи з'являються на 7-15 день після посіву, в залежності від температурного режиму і вологості грунту.

Після досягнення стадії 5-6 листків , зазвичай зростання надземної частини кукурудзи призупиняється. Це пов'язують з інтенсивним розвитком кореневої системи.

Коренева система у кукурудзи мочкувата, складається з декількох ярусів. Зерно проростає одним зародковим корінцем, від якого відгалужуються бічні зародкові корені, складові перший ярус кореневої системи. З першого вузла підземної частини стебла утворюються первинні корені (другий ярус кореневої системи). З інших підземних вузлів стебла утворюються вузлові корені (третій ярус кореневої системи). З надземних вузлів, що знаходяться біля поверхні грунту, утворюються опорні (повітряні) коріння, які, заглиблюючись в грунт, забезпечують стійкість рослин. При окучуванні рослин повітряні коріння утворюють додаткову мочкувату систему, що бере участь в харчуванні.

 

Стадія 4 листя

 

  Основна маса коренів розташована на глибині 30-60 см, частина коренів проникає на глибину 150-200 см. При нестачі вологи у верхньому шарі на початку вегетації корені поширюються вглиб, при рясному зволоженні верхнього шару коріння розгалужуються у поверхні грунту. Рослини з кореневою системою, розташованої близько до поверхні грунту, гірше переносять недолік вологи під час цвітіння, ніж рослини з кореневою системою, що проникає глибоко.

 

Стадія 6-8 листків

Після появи 8-го листа починається інтенсивний ріст рослини. За добу він може досягати 5-6 сантиметрів. В цей час можливе утворення бічних пагонів - пасинків. Причини утворення їх наступні: низька температура на ранніх етапах вегетації; розріджений посів; велика кількість азотних добрив.  Зазвичай на кінцевих стадіях вегетації пасинки відмирають. Ізотопний аналіз показав, що вуглець, який перебував в бічних пагонах, виявлявся в зерні, що дало підставу вважати пасинки додатковим запасним джерелом для формування врожаю зерна.

 

Стадія 10-12 листя

 

Критичним періодом в вегетації кукурудзи вважається 10 днів до цвітіння , цвітіння і 20 днів після цвітіння . Цей період найбільш значимий для формування врожаю зерна.

Кукурудза - перехреснозапильна, однодомна, роздільностатева рослина, що має чоловіче суцвіття (волоть) і жіноче суцвіття (початок). У процесі цвітіння волоті відбувається формування пилку (пилкових зерен) в пильовиках волоті і їх викид. Час цвітіння волоті різне у різних гібридів,  і становить, в залежності від погодних умов від декількох годин до 7-9 днів. Цвітіння качана видно за наявністю тичінкових ниток - рилець. Спочатку з обгортки качана відображатимуться тичинкові нитки від підстави, останніми - верхівки качана. При сприятливих умовах цвітіння волоті, як правило, починається одночасно або на 2-3 дні раніше появи рилець качана.

 

Жіноче суцвіття – качан

Умови зовнішнього середовища під час цвітіння сильно впливають на формування качана. За дефіциту вологи, недостатньому харчуванні, сильної засміченості бур'янами розвиток качана відстає від розвитку волоті. Розрив між цвітінням волоті і качана може збільшуватися на 3-4 дні. Явище, коли відбувається затримка між цвітінням чоловічих і жіночих квіток називається протандрія. В результаті цього явища частина жіночих квіток не запилюється пилком і не утворює зерен. Такі качани мають менше зерен в ряду і в качані в цілому, також спостерігається череззерніце. Висока температура і низька вологість повітря знижують життєздатність пилку і також справляють негативний вплив на запиленні і озерненості качанів. При температурі повітря вдень вище + 30 ° С і відносній вологості менше 30% порушуються нормальні процеси цвітіння і запилення: підсихають нитки качана,

 Чоловіче суцвіття - волоть

Після запліднення відбувається налив зерна . Розрізняють молочну, молочно-воскову, і воскову стадію стиглості. У ці періоди відбувається накопичення запасання речовин в зерні. Вони представлені спочатку у вигляді сахаридів, які в подальшому в результаті реакцій полімеризації перетворюються в оліго-, а далі в полісахариди (крохмаль).

Важливим етапом, завершальним вегетаційний період є поява чорної точки . Вона чітко видна на підставі зернівки. Поява її означає закінчення наливу зерна. При цьому, в залежності від стиглості гібрида, вологість зерна становить 36-42%.

Кукурудза, батьківщина якої екваторіальні області Нового Світу, є рослиною короткого дня. Цвітіння і запліднення відбуваються більш інтенсивно в умовах короткого дня і при короткохвильовому спектрі світла. Довжина вегетаційного періоду визначається, перш за все, генетичними особливостями гібридів і сортів. Кожен гібрид для досягнення повної стиглості зерна вимагає певної суми ефективних температур. Для отримання максимального врожаю зерна повинні використовуватися гібриди тієї групи, потреби якої в теплі і світлі відповідають таким в зоні обробітку.

 

 

 Як бачите отримання гарного врожаю ,якого спроможна дати культура можливо тільки при наявності важливих чинників насамперед вологи саме в критичні періоди вегетації.

 

Гарних вам врожаїв.

 

                                             І.Л.Дашковська , О.І.Нікорчук -  спеціалісти відділу контролю

                                             у сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби

                                             в Одеській області.