13.02.2020

Сортооновлення – основний ресурс підвищення врожайності

     Як правило, нові сорти істотно перевищують старі по врожайності і інших селекційно цінних ознаках. Тому, сортозаміну необхідно проводити швидко, протягом одного, максимум двох років. При цьому скоріше і повніше використовуємо біологічні і господарські переваги нового сорту, і разом з тим позбавляємось тиску хвороб і шкідників, які супроводжували старий сорт.

    Сортооновлення проводиться елітою, або першою генерацією, в певні строки, прийняті науково-дослідною установою в зоні її діяльності.

     При використанні високоякісного сортового насіння в виробництві протягом багатьох років погіршуються його сортові і насінневі якості в результаті механічного і біологічного засмічення, ураження хворобами і шкідниками, порушення насінницької агротехніки і умов зберігання.

    Строки сортооновлення залежать від організації насінництва в господарстві,  за умов високого рівня насінництва сортові якості насіння зберігаються протягом багатьох років, а  при низькому рівні насінництва вони втрачаються вже в перших генераціях.

     Тому кожному господарству в процесі планування слід передбачати прискорене впровадження у виробництво нових продуктивніших сортів та гібридів. У свою чергу насіння того самого сорту, вирощене в різних умовах, може істотно відрізнятися врожайними властивостями. Добре організоване насінництво, своєчасне сортооновлення можуть сприяти підвищенню врожайності зернових культур на 20 %. Це забезпечується збереженням чистосортності й господарсько-цінних властивостей сорту.

     Тому важливо своєчасно проводити сортооновлення й приділяти належну увагу вирощуванню, післязбиральному обробітку та зберіганню насіння. Як свідчить європейський досвід, впровадження у виробництво нових  сортів та гібридів  обумовлює підвищення ефективності сільського господарства.     Оновлення гібридів у країнах ЄС відбувається протягом 6–10 років, після цього наявні гібриди замінюють новими, більш продуктивними, стійкішими до несприятливих погодних умов та основних хвороб.

     Отже, суб’єктам господарювання необхідно постійно здійснювати впровадження у виробництво високоякісного насіння нових перспективних сортів і високих генерацій, що в свою чергу повинно сприяти підвищенню ефективності виробництва зерна та має істотно вплинути на рівень конкурентоспроможності вітчизняного товарного зерна на міжнародному зерновому ринку.

 

Головний спеціаліст відділу контролю

у сфері насінництва та розсадництва

Управління  фітосанітарної безпеки ,

контролю у сфері насінництва  та розсадництва 

Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області                        Ольга НІКОРЧУК