20.08.2019

Євроінтеграційний дайджест

Україна на чверть збільшила обіг агропродукції з ЄС

 

Обіг торгівлі сільськогосподарськими товарами між Україною та Європейським Союзом у першому півріччі поточного року збільшився на 23% порівняно з аналогічним періодом минулого року і становив 4,8 млрд дол. Про це повідомляє прес-служба Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" з посиланням на заступника директора інституту Миколу Пугачова.

Експерт зазначив, що одночасне зростання експорту та імпорту призвели до збільшення позитивного для України сальдо до 1,9 млн дол. За даними інституту, найбільшими торговими партнерами України в ЄС за звітний період були Нідерланди, Іспанія, Італія, Польща, Німеччина і Франція. "Їх сукупна частка становить 72% обігу взаємної торгівлі сільськогосподарськими товарами", - відзначили в прес-службі.

За словами Пугачова, основні обсяги поставок в Європу Україна забезпечує за рахунок зернових і олійних культур, олії, макухи, а також м'ясопродукції. Експерт також зазначив, що в імпорті сільгосппродукції в Україну помітного акценту на якихось продуктах не спостерігається. Зокрема, у звітному періоді більшою мірою здійснювалися закупівлі тютюну, продуктів для годування тварин, алкогольних напоїв, різних харчових продуктів і кукурудзи на насіння.

Крім того, за даними інституту на середину липня, у поточному році українські експортери повністю використали квоти на експорт до Євросоюзу меду, цукру, ячмінної крупи і борошна, крохмалю обробленого, консервованих томатів, яблучного та виноградного соків, кукурудзи (основна і додаткова квоти), пшениці і вершкового масла.

Експерт підкреслив, що, за прогнозними оцінками вчених Інституту аграрної економіки, відчутне зростання вітчизняного аграрного експорту в першому півріччі дає серйозні підстави розраховувати на оновлення за результатами 2019 року рекордних для України показників поставок агропродовольства в Європейський Союз, які були досягнуті минулого року.

 

Уряд дав згоду на схвалення Всеохоплюючої стратегії імплементації санітарних та фітосанітарних заходів

 

Кабінет Міністрів України розпорядженням від 24 липня 2019 р. № 599-р схвалив проект рішення підкомітету з управління санітарними та фітосанітарними заходами Комітету асоціації у торговельному складі стосовно Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV (Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею), установленого в Додатку V до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Про це повідомляє Держпродспоживслужба.

Розпорядження опубліковано на сайті Урядового веб-порталу. Документ розроблено на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка передбачає, що Україна має наблизити своє законодавство про санітарні та фітосанітарні заходи до законодавства ЄС.

Прийняте Урядом розпорядження дозволяє виконати внутрішньодержавні процедури, необхідні для набуття чинності зазначеного проекту рішення підкомітету, яким визначено єдиний перелік актів права ЄС (EU aquis), до яких Україна має наблизити своє законодавство у сфері СФЗ.

Прийняттям розпорядження українська сторона завершила свої внутрішньодержавні процедури щодо погодження проекту рішення підкомітету. Аналогічний процес ще триває на рівні ЄС. Євросоюз уже поінформував українську сторону щодо завершення процедури погодження відповідного проекту рішення в Єврокомісії. Тепер документ має пройти схвалення Радою ЄС - наразі він перебуває на етапі погодження з державами-членами ЄС. Це дасть Європейському Союзу формальне право на схвалення відповідного проекту Рішення зі своєї сторони.

Після завершення всіх зазначених процедур на черговому засіданні Підкомітету з управління санітарними та фітосанітарними заходами це рішення буде схвалено остаточно.